Helikopterli Beton Uygulaması

Helikopterli Beton Uygulaması

 

Helikopterli beton dökümü nasıl yapılır?

Düzeneğe başlanmadan 1 gün önce zemin tesviye işlemine başlanır. Zemin uygun tesviye işleminden sonra beton'un kodlaması Nivo ile yapılmaktadır. Daha sonra Ano yerleştirilerek betonlanarak hazırlık işlemi sonlanır. Sonraki gün istenilen miktarda beton Ano'lar içine dökülerek Vibrasyonlu Mastar ile mastarlanır. Beton kurumaya sertleşmeye bırakılır. Beton istenilen kıvama ulaştıktan sonra perdahlama süreci başlar. İstenilen yüzeye gelinceye kadar perdahlanır ve süreç sonlandırılır.

Helikopterli beton

Helikopterli beton dökümü koymuş olduğumuz anoların kontrolü ile başlamaktadır ve bu kontrollerin sonrasında ince bir hassasiyetlikle ve titizlikle helikopterli beton dökme işlemi başlatılır. Beton dökme görevi helikopterli şapın en önemli bölümlerinden sayılır. Sebebi ise beton ne kadar düzgün dökülürse yüzeyine sürülecek yüzey sertleştirici ve helikopter bir o kadar pürüzsüz ve düzgün olur.

DÖKÜLMÜŞ BETON

Dev bir incelik ve hassaslıkla dökme işlemi yapılmış olan betonun ardından sertleştirici sürmek için dinlenmeye alınır.

FİLİZ DEMİRİN TAKILMASI

Filiz demiri beton prizini almadan takmak gerekir. Filiz demiri takmamızın nedeni de iki betonun birleşim noktalarından oluşabilecek kırılma ve çatlamaları önlemektir. Böylece iki beton bir birine daha sıkı ve kuvvetli olur. Filiz demirleri betonun nereye konumlandırılacağına göre ortalama en az 10 ve en fazla 18lik demir olmak şarttır. Bu demirler yerleştirilirken bir tarafı betonla sıkılaştırılıp sağlamlaştırılır diğer bir tarafı ise fazla sıkmadan hareket edecek şekilde gres yağı ilave edilir. Yapılışa göre uygun bir boru ile betonla ayrıştırılır ve iki derzin güvenli bir şekilde hareketi olanaklaşır.

Helikopterli beton dökümü nasıl yapılır?

Düzeneğe başlanmadan 1 gün önce zemin tesviye işlemine başlanmaktadır. Zemin uygun tesviye işleminden sonra beton'un kodlaması Nivo ile yapılmaktadır. Daha sonra Ano yerleştirilerek betonlanarak hazırlık işlemi sonlanır. Sonraki gün istenilen miktarda beton Ano'lar içine dökülerek Vibrasyonlu Mastar ile mastarlanır. Beton kurumaya sertleşmeye bırakılır. Beton istenilen kıvama ulaştıktan sonra perdahlama süreci başlar. İstenilen yüzeye gelinceye kadar perdahlanır ve süreç sonlandırılır.